Jak przebiega kurs na operatora ładowarki teleskopowej?
Ładowarki teleskopowe to urządzenia transportu bliskiego, które są powszechnie wykorzystywane w branży budowlanej i przemysłowej. Do legalnej i bezpiecznej obsługi ładowarki teleskopowej konieczne jest zaliczenie egzaminu państwowego przed lokalną komisją. Na czym polega kurs na operatora ładowarki teleskopowej? Kto może zostać operatorem? Na te pytania odpowiadamy w poniższym artykule. Życzymy udanej lektury.
Jakie są etapy kursu na operatora ładowarki teleskopowej?
Kurs na operatora ładowarki teleskopowej jest podstawą, która przygotowuje daną osobę do bezpiecznej i legalnej pracy w zawodzie operatora. Osoba, która pozytywnie ukończy szkolenie, może obsługiwać ładowarki teleskopowe niezależnie od marki, modelu, czy wyposażenia dźwignicy. Pierwszym etapem kursu jest część teoretyczna, podczas której uczestnicy poznają przepisy BHP, budowę i zasadę działania ładowarek oraz sposoby ich bezpiecznej eksploatacji. Kolejny etap szkolenia to część praktyczna. Wówczas uczestnicy uczą się płynnej obsługi ładowarki oraz regulacji elementów i urządzeń zabezpieczających. Ponadto poznają zasady postępowania w sytuacjach pojawienia się usterek urządzenia.
Kto może zostać operatorem ładowarki teleskopowej?
Kurs na operatora ładowarki teleskopowej jest przeznaczony dla każdego, kto chciałby podjąć pracę w zawodzie operatora. Warunkiem uczestnictwa w kursie jest ukończenie 18 lat. Co więcej, do kursu na operatora ładowarki teleskopowej może podejść każdy, nawet osoby, które nie mają doświadczenia na podobnym stanowisku. Po pozytywnym ukończeniu szkolenia i zaliczenia egzaminu przed komisją powołaną przez Urząd Dozoru Technicznego można uzyskać uprawnienia do obsługi ładowarki teleskopowej.